Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED

W naszym kalkulatorze szybko i łatwo policzysz odpowiedni przekrój przewodów zasilających taśmy LED. Ma to ogromne znaczenie dla bezawaryjności oraz żywotności instalacji.

Kalkulator przekroju przewodow dla instalacji LEDPoniżej udostępniamy kalkulator przekroju przewodów dedykowany dla oświetlenia LED. Upraszcza on i znacznie przyspiesza dobór odpowiedniego przekroju. Jest to bardzo istotna kwestia, choć niestety zdecydowanie zbyt często zaniedbywana przez projektantów lub instalatorów. Konsekwencje dobrania zbyt małego przekroju przewodów zazwyczaj kończą się negatywnie, a w skrajnych przypadkach mogą być naprawdę drastyczne (zakłócenia uszkadzające urządzenia, pożar, zniszczenie instalacji, itp.). Dlatego warto poświęcić nieco czasu na poprawne obliczenie tych przekrojów i w przyszłości oszczędzić sobie wielu problemów.

Oczywiście warto również stosować ściemniacze LED, które posiadają wbudowane zabezpieczenia i nawet przy drobnych błędach instalacyjnych zapewnią bezpieczeństwo. Wszystkie nasze sterowniki LED posiadają odpowiednie zabezpieczenia dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Niniejszy kalkulator ułatwia dobór właściwego przekroju, a jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać podstawowe parametry instalowanego oświetlenia, a kalkulator policzy nam minimalny przekrój przewodów, jaki należy zastosować aby nie było problemów ze spadkami napięcia. Zastosowanie podanych lub większych przekrojów zagwarantuje brak problemów z zakłóceniami, utratą jasności lub migotaniem. W przypadku obwodów rozproszonych należy każdy obwód policzyć osobno. Podobnie w przypadku prowadzenia kilku przewodów zasilających.

Przypominamy, że poza doborem przekroju pod kątem spadków napięć bardzo istotne jest także stosowanie się do norm oraz zaleceń producentów przewodów w zakresie długotrwałęj obciążalności oraz innych wymagań techniczno-prawnych. Niniejszy kalkulator oblicza przekroje wyłącznie pod katem spadków napięć, zatem jego wynik należy zweryfikować pod kątem innych aspektów!

Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z instalacjami LED mocno polecamy zatrudnienie specjalisty lub co najmniej dokładnie zapoznanie się z całą sekcją wsparcia technicznego na naszej stronie przed pierwszą instalacją. Technologia LED jest dużo bardziej skomplikowana i wymagająca od tradycyjnego oświetlenia. Dobre wykonanie oświetlenia LED jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka!

Kalkulator przekroju przewodów dla oświetlenia LED
V
A
m
mm2
V

UWAGA!
Kalkulator jest przeznaczony wyłącznie dla obwodów LED zasilanych niskim napięciem stałym (DC) i nie obsługuje napięć wyższych niż 48 V oraz prądów większych niż 45 A.
Jeżeli wynik obliczeń pokaże się na czerwono oznacza to, że minimalny przekrój przewodu powinien być większy niż 25mm2 co byłoby już absurdem i oznacza źle zaprojektowaną instalację. Generalnie przekroje większe niż 6mm2 sugerują konieczność przeprojektowania obwodów LED.

Zdecydowanie nie zalecamy tworzenia pojedynczych obwodów LED o prądach większych niż 15 A! Jeśli zachodzi taka konieczność znacznie lepiej rozproszyć instalacja na kilka obwodów o mniejszych prądach.

Ogólne informacje na temat projektowania obwodów LED

Instalacje LED z taśmami LED zalecamy tak projektować aby rozpraszać obwody i ograniczać prądy oraz długości przewodów. Jest to szalenie ważne zwłaszcza dla instalacji pracujących z modulacją PWM. Powoduje ona bowiem generowanie zakłóceń w przypadku dużych prądów i długich przewodów. Zakłócenia te poza negatywnym wpływem na inne instalacje czy sygnały radiowe mogą również uszkadzać diody LED! Dlatego zalecamy rozpraszanie obwodów na kilka mniejszych, stosowanie jak najkrótszych połączeń oraz bardzo dokładny dobór przekroju przewodów. Bardzo istotne jest także unikanie tworzenia z taśm lub przewodów pętli indukcyjnych. Takie działania uchronią przed uszkodzeniem diod i problemami z komunikacją bezprzewodową w okolicy. Zminimalizują również zjawisko magnetostrykcji w urządzeniach LED. Zjawisko to przy długich przewodach, dużych prądach i modulacji PWM powoduje generowanie sygnałów akustycznych przez te urządzenia w postaci buczenia lub piszczenia w zależności od częstotliwości PWM!

Jeśli powyższy opis nie jest dla Ciebie zrozumiały to zdecydowanie sugerujemy zatrudnienie specjalisty, który zagwarantuje poprawny projekt oraz wykonanie całej instalacji.

Subskrybuj

Chcesz wiedzieć i móc więcej?

Zapisz się do naszej społeczności i otrzymuj materiały edukacyjne, porady, zaproszenia do testowania urządzeń, powiadomienia o nowościach i akcjach promocyjnych oraz wiele dodatkowych bonusów.

Rozwijaj się szybciej i wyprzedzaj konkurencję.

Dzięki, że chcesz być z nami! Za chwilę wyślemy e-mail z prośbą o potwierdzenie...